گیربکس 90 درجه چیست؟

یکی از پرطرفدارترین و رایج‌ترین تجهیزات صنعتی مورد استفاده در صنایع گوناگون، گیربکس می‌باشد. گیربکس‌ها دارای انواع مختلفی هستند که گیربکس هلیکال هم جزو یکی از گیربکس‌های پرکاربرد می‌باشد. گیربکس‌ها ابزارآلات‌های صنعتی بسیار گسترده‌ای هستند که کارآیی فراوانی دارند. آن‌ها از جنس‌های فولاد، برنز و غیره ساخته می‌شوند. انواع مختلف گیربکس‌های صنعتی برای بالا بردن گشتاورها مورد استفاده قرار می‌گیرند. فرم و ابعاد آن‌ها هم با همدیگر متفاوت می‌باشد. گیربکس خورشیدی 90 درجه هم جز گیربکس‌های صنعتی هستند که اکنون قصد داریم به معرفی گیربکس 90 درجه یک به یک در این متحوا بپردازیم.

گیربکس 90 درجه

به موتور گیربکسی که محور محرک و شافت خروجی آن‌ها در زاویه ی 90 درجه قرار گرفته است، گیربکس 90 درجه می‌گویند. مطابق با نوع گیربکس ممکن است محورها در یک صفحه چرخاننده درگیر شوند یا در دو صفحه چرخاننده موازی از هم عبور کنند، که این امر موجب جابجایی محورها می‌گردد؛ بر خلاف گیربکس خورشیدی که ورودی و خروجی آن در جهت‌های مختلفی قرار می‌گیرد. از این نوع گیربکس در انتقال گشتاورهای زیاد و دشوار استفاده می‌شود.

گیربکس 90 درجه

مزایای گیربکس 90 درجه

گیربکس‌های 90 درجه همانند گیربکس‌های هلیکال از مزایای متعدد و مشابهی برخوردار هستند و در واقع مزیت‌های این نوع گیربکس شبیه گیربکس‌های هلیکال می‌باشد. یکی از ویژگی‌های برتر این نوع گیربکس استفاده از آن در حالتی است که چرخش محورهای خروجی نسبت به محورهای ورودی کمتر باشد. این نوع گیربکس همانند گیربکس‌های دیگر ممکن است به صورت فلنج دار یا بدون فلنج وجود داشته باشند.

اشغال کردن فضای کم یکی دیگر از مزیت‌های مهم آن است، یعنی هنگام نصب فضای بسیار کمی را به خود اختصاص می‌دهند. طراحی به کار رفته در گیربکس 90 درجه یک طراحی فشرده است. این نوع گیربکس به راحتی با دیگر گیربکس‌های صنعتی ترکیب می‌گردد. آن‌ها هنگام فعالیت یک گشتاور بی صدا و بالایی را ارائه می‌دهند. مزیت دیگر آن توانایی به کارگیری لوشافت‌ها به همراه آن است. آخرین خصوصیات مثبتی که برای آن می‌توان بیان نمود، عمر بالا و کارکرد خوب آن است به دلیل همین ویژگی در صنایع گوناگون کاربرد دارند.

مزایای گیربکس 90 درجه

معایب گیربکس‌ 90 درجه‌

همانطور که این گیربکس دارای مزیت‌های خاص و فراوانی بود، از یکسری معایب هم رنج می برند. این معایب عبارتند از:

  • طراحی سخت و پیچیده گیربکس صنعتی 90 درجه بر خلاف گیربکس‌های خورشیدی
  • راندمان و عملکرد بسیار پایین از گیربکس‌های خورشیدی
  • داشتن گشتاورهای بسیار کمتر در محدوده تبدیل گیربکس‌های تک طبقه
  • بالاتر بودن قیمت این گیربکس نسبت به دیگر گیربکس‌های مشابه

گیربکس 90 درجه یک به یک

گیربکس‌های 90 درجه یک به یک همانطور که پیشتر هم عنوان نمودیم، جزو یکی از بهترین و پرکاربردترین گیربکس‌های صنعتی هستند که در صنایع مختلفی نظیر صنایع فولاد و مس، سیمان سازی، سرامیک، صنایع غذایی، داروسازی، نفت، صنایع گاز و پتروشیمی، صنایع دریایی نوردی، رولینک، سنگ شکن معادن، جرثقیل‌ها و در شهر بازی‌ها مورد کاربرد و استفاده می‌باشند.

انواع گیربکس‌ 90 درجه

به دلیل شباهت و عملکرد یکسان بین این دو گیربکس، اصولاً در دو نوع یکسان می‌باشند. معروف‌‎ترین و شناخته شده‌ترین انواع آن‌ها به گیربکس‌های مورب و حلزونی تک مرحله‌ای هستند. گیربکس حلزونی تک مرحله‌ای به خاطر بازدهی بسیار کم و پایین ممکن است در حین فعالیت قفل شود، به دلیل این بازدهی پایین می‌توان از هالو شافت‌ها به عنوان یک هالو شافت محرک استفاده کرد. گیربکس‌های مورب در حالت‌های مختلف و متفاوتی در کنار هم قرار می‌گیرند. این نوع گیربکس در حالتی که شافت‌ها در یک صفحه باشند، چرخ‌دنده‌های هلیکال یا مارپیچ مانند دارند.

گیربکس های هلیکال

یکی دیگر از انواع گیربکس‌ها که به عنوان گیربکس شفت هم معروف می‌باشد، گیربکس هلیکال می‌گویند. این نوع گیربکس یک راندمانی بیش از 90 درجه دارد. اجزایی که گیربکس هلیکال را تشکیل می‌دهند بسیار متغیر هستند و در بیشتر مواقع به صورت چند محوره ساخته و تولید می‌شوند. محدوده گشتاوری این گیربکس تا 18 هزار نیوتن متر است.

فروش گیربکس 90 درجه

برای خرید هر کدام از گیربکس‌ها باید یک سری نکات و موارد مهم رعایت گردد. گیربکس‌های 90 درجه هم از این قاعده مستثنی نیستند. قبل از خرید این نوع گیربکس باید حتماً میزان بازده، قدرت مورد نظر، میزان و نسبت تبدیل حرکت دورانی گیربکس را مدنظر قرار دهید. در خرید گیربکس‌های صنعتی همانند گیربکس‌های خورشیدی باید حداکثر توان خروجی، اندازه و ابعاد گیربکس، نوع و گشتاور آن هم دقت ویژه‌ای را داشت. پیشنهاد ما به شما این است که حتماً قبل از خرید با تیم‌های متخصص مشورت کرده و از اطلاعات آن‌ها بهره ببرید.