چرخ دنده سیاره ای چیست؟

چرخ دنده سیاره ای نوعی سیستم چرخ دنده ای است که از چرخ دنده های خار تشکیل شده است. در چرخ دنده سیاره ای (همچنین به عنوان چرخ دنده ایی سیکلیک شناخته می شود)، یک چرخ دنده مرکزی به نام دنده خورشیدی به عنوان ورودی و محرک مجموعه عمل می کند. سه یا چند چرخ دنده “محرک” (که به آنها سیاره گفته می شود) به دور چرخ دنده خورشیدی می چرخند.

در نهایت، سیارات از داخل با یک چرخ دنده حلقوی درگیر می شوند که یک طراحی چرخ دنده داخلی را ایجاد می کند. از آنجایی که چرخ دنده های سیاره ای به طور مساوی در اطراف خورشید توزیع شده اند، قطارهای چرخ دنده سیاره ای طراحی های بسیار ناهمواری دارند. یکی دیگر از مزایای گیربکس سیاره ای این است که به راحتی با تعویض چرخ دنده های حامل و خورشید تبدیل به نسبت های متفاوت می شود.

یک مجموعه چرخ دنده سیاره ای از چرخ دنده های خار استفاده می کند که در مقابل یکدیگر در همان صفحه حرکت می کنند. در حالی که چرخ‌دنده‌های خار از نظر مهندسی نوع پایه‌تری از چرخ دنده‌ها هستند، زیرا از زوایای خاص یا برش‌هایی مانند چرخ‌دنده‌های مخروطی یا استخوان ماهی استفاده نمی‌کنند، در طراحی شکل دندان پیچیده هستند. بسته به کاربرد، این طراحی دندانه محل تماس دندانه ها را تعیین می کند که سپس قدرت، گشتاور و پتانسیل سرعت موجود دنده ها را مشخص می کند.

چرخ دنده سیاره ای

دنده سیاره ای

دنده سیاره ای در کاربردهای پردازش منحصر به فرد. از آنجایی که چرخ دنده های سیاره ای به دلیل پتانسیل نسبت بالا، طراحی جمع و جور و استحکام شناخته شده است، برای کاربردهای منحصر به فرد ایده آل است. به خصوص در مکان های صنعتی، از چرخ دنده های سیاره ای برای تامین انرژی برنامه های کاربردی در جنگل داری از جمله عرشه های چوبی، تجهیزات پوست زدایی، کاربردهای اره، واشر خمیر کاغذ و فیلترهای خلاء استفاده می شود. درایوهای چرخ دنده سیاره ای نیز در کاربردهای نیشکر، صنایع فسفات، کارخانه های فولاد، و نوار نقاله های آسفالت و سیمان، میکسرها و درام ها استفاده می شوند. چرخ دنده های سیاره ای نسبت به سایر دنده ها تطبیق پذیرتر هستند زیرا امکان تغییر نسبت آسان را فراهم می کنند.

مطالعه بیشتر: گیربکس خورشیدی

طرح‌های چرخ دنده‌های سیاره‌ای در طیف گسترده‌ای از کاربردها، از جمله گیربکس‌های خودرو و خارج از جاده، موتورهای محرک چرخ، برنامه‌های کاربردی انتقال صنعتی و غیره استفاده می‌شوند. در واقع، حتی یک برنامه به ظاهر ساده مانند دوچرخه از چرخ دنده سیاره ای برای نیرو دادن به مکانیسم تعویض دنده استفاده می کند. علاوه بر این، می توان از آنها به عنوان یک پیشرانه بین موتورهای احتراق داخلی یا متصل به موتورهای الکتریکی استفاده کرد.

هنگام تغییر برنامه مورد استفاده با گیربکس صنعتی، کاربر مجبور نیست یک محصول کاملاً جدید بخرد زیرا آنها به سادگی می توانند نسبت را در طراحی سیاره ای تغییر دهند. چرخ دنده سیاره ای به دلیل توزیع یکنواخت سه چرخ دنده سیاره ای در اطراف خورشید در کاربردهای ناهموار استفاده می شود. آنها قوی تر و متراکم تر هستند، به این معنی که می توانند گشتاورها و کاهش های بالاتر را در یک بسته کوچکتر و فشرده تر تحمل کنند. آنها همچنین می‌توانند بارهای ضربه‌ای بالاتر و بارهای بالای آویزان را تحمل کنند، زیرا ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود تراز ویژه Planetgear را دارند.

چرخ دنده های سیاره ای نسبت به سایر دنده ها تطبیق پذیرتر هستند زیرا امکان تغییر نسبت آسان را فراهم می کنند. هنگام تغییر برنامه مورد استفاده با گیربکس، کاربر مجبور نیست یک محصول کاملاً جدید بخرد زیرا آنها به سادگی می توانند نسبت را در طراحی سیاره ای تغییر دهند. در مجموع، چرخ دنده های سیاره ای یک مجموعه دنده همه کاره، مستحکم و ناهموار هستند که صنایع مختلف را با بارهای شوک بالا و شرایط سخت نیرو می دهند.